Seljačka buna

 

SELJAČKA BUNA – BITKA KOD STUBICE 2025.

BUNA TRAJEEEE… ori se svake godine, početkom veljače u Gupčevom kraju, gdje kmetovi kreću u boj za pravicu. Ponosni Gupčev kraj itekako je očuvao spomen na bitku koja je digla malog čovjeka u borbu protiv ugnjetavanja, donoseći svake godine najveći povijesni spektakl na ovim prostorima, legendarnu SELJAČKU BUNU – BITKU KOD STUBICE. Uzvik „Buna traje“, već je postala simbol i vodič prema nagrađivanoj i najposjećenijoj povijesnoj manifestaciji u Hrvatskoj. Povijesna bitka koja je "pokazala šake” vlasteli prije 452 godine, ove godine slavi 17 godina održavanja te nudi odličan program gdje će ponovno na tisuće posjetitelja, od kojih se mnogi godinama ponovno vraćaju, imati priliku vidjeti oživljenu bitku između kmetova, predvođenim Matijom Gupcem, protiv zloglasnog Franje Tahija i njegove vojske. Jedinstvena i narodu posebna bitka, rekonstruirana je od strane Družbe vitezova Zlatnog Kaleža, udruge koja slavi 20 godina djelovanja,  a zajedno s TZ područja Gupčevog kraja, Gradom Donja Stubica i partnerima, priprema spektakl kakvog svi zajedno očekujemo. 

Ovogodišnja manifestacija počinje tjedan prije same bitke, u subotu 1.2.2025 kada kreće PUNTANJE KMETOV podno jedinog živog svjedoka Velike seljačke bune, Gupčeve lipe u Gornjoj Stubici.



Srednjovjekovni program počinje već od 11.00 sati! Gupčev kraj vraća se u 1573. godinu!

Pa krenimo Gupčevim stazama i napomenimo da program kreće već od 11.00 sati u centru grada Donje Stubice u Parku Jure Stubičanca. Uz srednjovjekovni sajam, žonglere, animatore, glazbeni program, atraktivne nagradne igre i odličnu ponudu OPG-ova, zapakirani u srednjovjekovni štih, imati ćete osjećaj da ste se vratili 452 godine unazad. Ovo je idealna prilika da degustirate fine zagorske specijalitete od bućnice, gibanice, štruklji, strepe, domaćih pita i kolača, suhomesnatih proizvoda, gotovih jela pa sve do „ponijeti za doma“ iz bogate ponude domaćih OPG-ova (med, bučino ulje, kupinovo vino, zimnica, pekmezi i džemovi, domaći gin, vino, domaći sokovi i sl.). Posjetiteljima će se na trgu pridružiti i kmetska vojska, a kad Gubec najavi pokret, krenite zajedno s njima prema bojnom polju u dugačkoj koloni u koju se priključi nekoliko tisuća ljudi.

Krenite u velikoj koloni sa kmetskom vojskom prema bojnom polju!

Kilometarskoj koloni, sačinjenoj od kmetske vojske, pridružuje se i publika te uz povike „Buna trajeee“,  kreće se u bunt, bunt za pravicu do bojnog polja kod dvorca Stubički Golubovec, gdje će se kmetska vojska suprotstaviti Franji Tahiju. Posjetitelji bune tako postaju dio kmetske povorke što je jedinstveni doživljaj. Nakon što vođe bune probiju barijeru, zauzmite mjesto sa dobrim pogledom na raskošnu bitku!

Bitka nad Bitkama u kojoj sudjeluje nekoliko stotina statista vjeran je prikaz Seljačke bune iz davne 1573.g!

Sama SPEKTAKULARNA BITKA KOD STUBICE održati će se u 14.00 sati. S jedne strane pobunjeni kmetovi, slabije obučeni i naoružani, ali hrabri i ponosni, a s druge strane Tahy sa dobro opremljenom feudalnom vojskom. U bitci sudjeluje nekoliko udruga iz zemlje i inozemstva, a u nju je uloženo puno truda, pogotovo u kostime, šminku, koreografiju bitke, oklope, koplja i mačeve. Nije čudo da svake godine privlači na desetke tisuća posjetitelja iz cijele Hrvatske i šire okolice. Uz raskošan prikaz Bitke kod Stubice, uz dvorac Stubički Golubovec, posjetiteljima se nudi i srednjovjekovni sajam sa prigodnom ponudom hrane, pića i srednjovjekovnih suvenira.



Nakon bitke jedinstveni BUNA PARTY se ne propušta, a mnogi rezerviraju i cijeli vikend u Gupčevom kraju

Nakon bitke odmah kreće buna party uz rock koncerte. Ove godine posjetitelje i sve sudionike bitke, zabavljati će Zadruga i Kawasaki 3P.Zaplešite i dobro se zabavite uz veliki stage u Parku Jure Stubičanca i nemojte gledati na sat jer čarobni Gupčev kraj je idealna destinacija za vikend. Nakon bunta i bitke zasluženo se odmorite i okupajte u Termama Jezerčica ili smjestite u obližnjim kućama za odmor te se okrijepite izdašnim zagorskim specijalitetima.

Od samih početaka, ova manifestacija izazvala je veliki interes sa autentičnom pričom kojom diše cijeli Gupčev kraj. Sam poklič Buna traje odjeknuo je širom regije kao simbol hrabrosti malog čovjeka u borbi protiv ugnjetavanja i nepravde. Stoga i ove godine ne propustite raskošno izdanje Seljačke bune – Bitke kod Stubice, sudjelujte u puntanju i budite dio najvećeg povijesnog i kulturnog spektakla na ovim prostorima.

 
PROGRAM

1.2.2025. subota PUNTANJE KMETOV

Hižakovec, Donja Stubica
12:00 Prikaz života Matije Gupca - rodna kuća Matije Gupca u organizaciji Družbe vitezova zlatnog kaleža
13:00 Organizirani odlazak prema Gupčevoj lipi

Gupčeva lipa, Gornja Stubica
13:00 Tamburaški sastav ČRLENI LAJBEKI
14:00 Dolazak pobunjenih kmetova, naoružavanje i obučavanje za bitku, pripremanje Bune i pučko veselje uz gastro ponudu


7.2.2025. petak

19:00 PUB KVIZ SELJAČKA BUNA, Caffe bar Tin, Donja Stubica
QWYZ Zagorje - ekipni kviz općeg znanja sa tematskim krugom Seljačke bune. Prijave u Caffe baru Tin i na e-mail: qwyzzagorje@gmail.com
21:00 Zagrijavanje za Bunu - DINOMIK (Dino Miklaužić i majstori kamuflacijske organizacije), Buna pub, Donja Stubica  
 

8.2.2025. subota BITKA KOD STUBICE

Park Jure Stubičanca, Donja Stubica 
09:00 55. planinarski pohod STAZAMA GUPČEVIH PUNTARA u organizaciji Planinarskog društva “Stubičan” (prijave na e-mail: planinari.stubicani@gmail.com)
11:00 Srednjovjekovni sajam uz gastro ponudu  i zabavni program - GRUPA MISSTERS
13:00 Okupljanje pobunjenih kmetova
13:30 Seljaci kreću u povorci do DVORCA STUBIČKI GOLUBOVEC

Trg ispred crkve Presvetog Trojstva, Donja Stubica
11:00 Srednjovjekovni sajam uz gastro ponudu  i zabavni program – Tamburaški sastav ČRLENI LAJBEKI

Dvorac Stubički Golubovec, Donja Stubica
14:00SPEKTAKULARNA BITKA KOD STUBICE

Park Jure Stubičanca, Donja Stubica
BUNA PARTY
15:30 LUCKY DAY BAND
18:00 KAWASAKI 3P
20:00 ZADRUGA

AFTER BUNA PARTY
Kegel bar – 19:00 TS LAGANICA BAND
Toya bar – 21:00 GOLD BAND
Buna pub - 22:00 IVAN KOVA & DVORJANI,
Caffe bar O-DA 

Terme Jezerčica, Donja Stubica
8:00 - 21:00 Kupanje uz popust od 15% na cijene individualnih i obiteljskih ulaznica

ULAZ NA SVA DOGAĐANJA JE BESPLATAN!!!
(osim Termi Jezerčica gdje se ostvaruju određeni popusti)


Organizatori: Družba vitezova zlatnog kaleža Donja Stubica, TZ područja Donja Stubica i Gornja Stubica, Grad Donja Stubica

Partneri i ostali pokrovitelji: Općina Gornja Stubica, Rudan d.o.o. – Terme Jezerčica,  Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Hrvatska turistička zajednica, Krapinsko-zagorska županija, TZ Krapinsko zagorske županije, Župa PresvetogTrojstva Donja Stubica, PD Stubičan, DVD Donja Stubica, Sportska zajednica Grada Donja Stubica, Lovci Gupčevog kraja, UDVDR KZŽ, Go2Digital

Generalni sponzor: VEKA AG 

Srebrni sponzori: ZLARING D.O.O., METALIS D.O.O, ING-GRAD D.O.O., 
ZAGREBAČKA BANKA, DOKTOR-HAUS
 
Brončani sponzori: CARLSBERG CROATIA, DOROLUX.D.O.O. ŠTAGAR d.o.o., 
MG GLAVAČ D.o.o., ZAGORJE PRO - KON d.o.o., COCA-COLA HBC Hrvatska
 
Ostali sponzori/donatori:, TOI TOI D.O.O., HIDRAULIKA KURELJA d.o.o., VODOLIM d.o.o., STOLARIJA ERCEG d.o.o., KOVA d.o.o., MALELAGA d.o.o., PERFEX – PERADARSTVO d.o.o,  EKO-FLOR PLUS d.o.o., ŠPANMES, F MEDIA, EX ASTRIS d.o.o., LJEKARNE ŠVALJEK, ELITAS D.O.O., SLAVEN PLAST d.o.o., ALU-BEN D.O.O., ČUBELA SISTEMI D.O.O., BUNA PUB
 
 

PREUZMI PROGRAM

LINK Facebook događaj Seljačka buna 2025. - Bitka kod Stubice

SREDNJOVJEKOVNI SAJAM - OPĆI UVJETI ZA IZLAGAČE

PRESS AKREDITACIJE

CRAFT : SELJACKA BUNA / BITKA KOD STUBICE from Marko Butrakovic on Vimeo.

O SELJAČKOJ BUNI  IZ 1573.

Autor teksta: Vlatka Filipčić Maligec ("Noć u Muzeju seljačkih buna", Muzej seljačkih buna, Muzeji Hrvatskog zagorja)

Daleke 1573. godine stubički su se seljaci, kao i brojni njihovi supatnici širom srednje i istočne Europe, odlučili za svoje stare pravice izboriti oružjem. Stoga je kolektivnom sjećanju hrvatskoga naroda 1573. ostala zapamćena po muškoj punti koju je predvodio Gubec. Velika seljačka buna ili seljački rat, kako su ga nazivali suvremenici, započeo je na Susedgradsko-stubičkom vlastelinstvu. Bila je to treća buna od kada je 1564. Tahy došao na vlastelinstvo.

Uzroci bune nalaze se u pogoršanju položaja seljaka i smetnjama koje se stavljaju pred seljačku trgovinu, dok su povod bile borbe među vlastelom, koja je pri tom seljake naoružala, te zlodjela Franje Tahyja i njegovog sina Gabrijela. Seljaci kao svoje ciljeve ističu borbu za stare pravice i uspostavu „carske pravde“, rušenje feudalnog poretka, osnivanje svoje vlade u Zagrebu, preuzimanje obrane od Turaka te preuzimanje ubiranja poreza i oslobađanje trgovine feudalnih smetnji. Vođe su im bili Matija Ambroz Gubec, Ivan Pasanec, Ivan Mogaić i Ilija Gregurić.

Znak za početak oružanog ustanka dan je u noći 27. na 28. siječnja 1573., a prva veća ustanička akcija bila je napad na Cesargrad. Istodobno izbijaju pobune na desetak velikih vlastelinstava u Hrvatskoj i slovenskim pokrajinama. Biskup i ban Juraj Drašković moli kralja da hitno poduzme mjere za ugušivanje bune, a pomoć je zatražena i od uskočkog kapetana Thurna. Štajerski staleži objavili su opću mobilizaciju. Nakon poraza seljaka u bitkama kod Krškog i kod Kerestinca, ustanički odredi svladani su i u Planini, Jurkloštru i kod Jastrebarskog. Sedmoga dana veljače ban Drašković okuplja u Zagrebu vojsku za napad na ustanike u Zagorju. Alapić kreće s vojskom protiv ustanika koji se povlače prema Stubici.

Buna je završila 9. veljače u krvavoj bitci kod Stubičkih Toplica u kojoj je poražena glavnina ustaničke vojske. Biskup Drašković opisao ju je kao „veliku bitku“. Pod Gupčevim vodstvom okupila se glavnina ustaničke vojske i pružila neobično jak i učinkovit otpor. No, slabije naoružanje i lošija izvježbanost doveli su do toga da je Alapić porazio ustanike i sada ih još uvijek „kažnjava ognjem i mačem kao izdajnike“. U bitci i neposredno nakon nje pobijeno je možda i 3000 seljaka. Sudbina seljaka zaključena je u prostranoj dolini između Stubičkih Toplica i Donje Stubice. Još i danas narod u toj dolini može pokazati mjesta gdje su se odigrali žestoki okršaji. Boj je trajao četiri sata, pobjeda je već naginjala seljacima kad je u posljednji tren došla na bojište četa haramija i pomogla plemićkoj vojsci u zimsko predvečerje razbiti kmetove. Suhoparni podaci kažu da je u buni sudjelovalo i do petnaest tisuća seljaka, a samo u završnoj bitci njih 5000, od kojih su to mnogi platili svojim životima. I današnji nazivi obitelji i sela svjedoče o bezumnoj osveti feudalne gospode nakon bune. Mnogi seljaci ostali su bez nosa, očiju, uha.

Preživjeli seljački vođe, među njima Pasanec i Gubec, uhvaćeni su i vjerojatno pogubljeni, kako je to Drašković zatražio u svom pismu kralju: „Jednoga od njih, koga zovu Gubec – beg i koga su nedavno proglasili kraljem, okrunit ćemo ostalima za primjer usijanom željeznom krunom ako na to privoli Vaše Veličanstvo“. Predaja iz 19. stoljeća kaže da su Gupcu nakon mučenja glavu ovjenčali užarenom željeznom krunom te ga posadili na užareno prijestolje na Markovom trgu u Zagrebu. Puk Zagorja pak priča da Gubec nije umro, nego da su se nad njim i njegovom vojskom sklopila dva brijega. Gubec sjedi ispod njih sa svojim kapetanima za kamenim stolom na kojem su pune čaše vina. Brada mu se ovija oko stola, pa kada se omota devet puta, tad će se brada opet rastvoriti i Gubec sa svojom vojskom ponovo osvanuti.

Lik Matije Gubca za zagorskog je čovjeka oličenje borbe protiv svake vrste nepravde. Buna i posebno njezin vođa tako su si osigurali trajno mjesto u hrvatskoj kulturi.

Mramorni lik silnika Tahyja, čija je požuda pridonijela pobuni seljaka, koji se nekada pred skupljenim mnoštvom znojio u crkv svetog Trojstva u Donjoj Stubici, gdje je bio pokopan pokraj svoje supruge, kneginje Jelene Zrinske, traži danas svoj mir u Muzeju seljačkih buna, Gornja Stubica. Tahy, u cijeloj zemlji proklinjan kao začetnik bune, umro je iste godine.

U pećini pod Sljemenom Gubec i njegovi kapetani i dalje čekaju, neumrli u narodnoj predaji, a i muzej u dvorcu Oršić čuva sjećanje na narodne junake. Ispred crkve svetog Jurja je i jedini živi svjedok bune, prastara lipa ispod koje su seljački kapetani kovali svoje urotničke planove.